Prawdziwy smok wawelski i lisowicja w Muzeum Ewolucji

Prawdziwy smok wawelski i lisowicja w Muzeum Ewolucji

Prawdziwy smok wawelski i lisowicja w Muzeum Ewolucji

Nowa wystawa „Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani”, której uroczyste otwarcie odbyło się 9. grudnia, prezentuje rezultaty wykopalisk z cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach koło Lublińca. Zachował się tam niezwykły zespół flory i fauny sprzed 210 milionów lat (późny trias). Na podeście ustawiono rzeźby szkieletów największych zwierząt z tego stanowiska tj. drapieżnego gada o nazwie Smok wawelski i jego ofiary, roślinożernego gada ssakokształtnego Lisowicja bojani – największego i najmłodszego dicynodonta na świecie. Publikacja o lisowicji ukazała się w prestiżowym czasopiśmie Science.

Smok wawelski jest zagadkowym, drapieżnym gadem z nierozstrzygniętą przynależnośćią systematyczną. O jego dinozaurzej naturze mogą świadczyć wielkie trójpalczaste tropy znalezione w tym samym stanowisku. Zwiedzający wystawę mogą za pomocą tabletu i aplikacji z rekostrukcją 3D obejrzeć jak smok mógł wyglądać za życia. W tablecie, naciskając na wybrane punkty, można otworzyć okienka z opisami i ilustracjami szczegółowo opowiadającymi o smoku i lisowicji.

Dodatkową atrakcją wystawy jest makieta przedstawiająca malutkie prassaki Hallautherium, które żyły razem z lisowicją i smokiem na terenie dzisiejszych Lisowic.

Oprócz rekonstrukcji, na wystawie można oglądać oryginalne skamieniałości smoka i lisowicji oraz innych organizmów z Lisowic.

Wystawa została sfinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Instytutu Paleobiologii PAN. Autorką wszystkich rekonstrukcji jest rzeźbiarka Marta Szubert.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Rekonstrukcja szkieletów smoka i lisowicji, Marta Szubert. Fot. A. Kapuścińska
Rekonstrukcja prassaków Hallautherium, Marta Szubert. Fot. A. Kapuścińska