
W Muzeum prowadzone są także warsztaty edukacyjno-artystyczne oraz „Urodziny wśród dinozaurów” – atrakcyjna impreza edukacyjno-rozrywkowa dla najmłodszych (szczegóły zajęć w Muzeum). W muzealnym kiosku można zaopatrzyć się w maskotki dinozaurów, a także książki i inne wydawnictwa popularyzujące paleontologię i pokrewne nauki przyrodnicze.
Pragniemy, by Muzeum było nie tylko ekspozycją i zbiorami, ale także miejscem dyskusji o ważnych zagadnieniach dotyczących historii przyrody.
W 2011 roku odbyło się sympozjum na temat początku życia na Ziemi. Wybitni polscy naukowcy przedstawili referaty dotyczące tego zagadnienia od strony paleontologii, biologii molekularnej, biochemii, a także fizyki. Z kolei w październiku i listopadzie 2012 roku odbyły się publiczne debaty, w czasie których doktoranci z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Paleobiologii PAN dyskutowali o tym, czy ewolucja zachodzi także dzisiaj oraz jaki był prawdziwy charakter wielkich wymierań. Muzeum jest także miejscem, gdzie przyrodnicy mogą zakupić dobre książki z różnych dziedzin biologii i szeroko pojętego przyrodoznawstwa.