O Muzeum

Misją Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN jest przyjazna popularyzacja wiedzy o ewolucji życia na Ziemi.

Oprócz zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych muzeum oferuje bogaty repertuar lekcji muzealnych oraz szkolenia dla nauczycieli. Tematy lekcji muzealnych i szkoleń skupiają się na palących problemach współczesnego ewolucjonizmu, takich jak pochodzenie człowieka, podbój lądów przez kręgowce oraz tajemnica zagłady dinozaurów. Omawiany też jest ogólny przebieg ewolucji na lądach, rezultaty wypraw paleontologicznych na pustynię Gobi oraz rodzaje skamieniałości.

 

W Muzeum prowadzone są także warsztaty edukacyjno-artystyczne oraz „Urodziny wśród dinozaurów” – atrakcyjna impreza edukacyjno-rozrywkowa dla najmłodszych (szczegóły zajęć w Muzeum). W muzealnym kiosku można zaopatrzyć się w maskotki dinozaurów, a także książki i inne wydawnictwa popularyzujące paleontologię i pokrewne nauki przyrodnicze.

Pragniemy, by Muzeum było nie tylko ekspozycją i zbiorami, ale także miejscem dyskusji o ważnych zagadnieniach dotyczących historii przyrody.

W 2011 roku odbyło się sympozjum na temat początku życia na Ziemi. Wybitni polscy naukowcy przedstawili referaty dotyczące tego zagadnienia od strony paleontologii, biologii molekularnej, biochemii, a także fizyki. Z kolei w październiku i listopadzie 2012 roku odbyły się publiczne debaty, w czasie których doktoranci z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Paleobiologii PAN dyskutowali o tym, czy ewolucja zachodzi także dzisiaj oraz jaki był prawdziwy charakter wielkich wymierań. Muzeum jest także miejscem, gdzie przyrodnicy mogą zakupić dobre książki z różnych dziedzin biologii i szeroko pojętego przyrodoznawstwa.

Trwają prace przy budowie nowej ekspozycji na temat ewolucji w morzu. Zastąpiła ona ekspozycję Zabójcy bez winy przygotowaną przez Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Ze względu na ograniczone fundusze wymiana ekspozycji będzie trwała kilka lat. Duża część eksponatów jest już dostępna do oglądania.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy i zapewniamy, że nasze prace nie przeszkodzą w ciągłym funkcjonowaniu muzeum.