Protoceratopsy wykluwają się w Muzeum Ewolucji IP PAN!

W dniu 6. grudnia odsłonięto w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie nową wystawę przedstawiającą rekonstrukcję gniazda protoceratopsa. Protoceratopsy to niewielkie roślinożerne dinozaury, które żyły w późnej kredzie (około 70–75 mln lat temu) na terenie dzisiejszej Mongolii. Na ekspozycji można oglądać dioramę z rekonstrukcjami samicy z dwoma podrostkami stojących przy gnieździe z jajami i malutkimi, niedawno wyklutymi pisklętami. Dinozaury i ich jaja zostały przedstawione zgodnie z aktualną wiedzą paleontologiczną.

W gablotach prezentowane są oryginalne skamieniałości protoceratopsów, odkryte i opisane przez polskich naukowców z Instytutu Paleobiologii PAN, po raz pierwszy prezentowane zwiedzającym.

Wystawa powstała ze środków zebranych podczas publicznej zbiórki zainicjowanej przez Dawida Myśliwca z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot. Autorką dioramy jest rzeźbiarka Marta Szubert.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!