Morfologiczna konwergencja szkieletu u koralowców
Rodzina Turbinolidae to grupa osobniczych koralowców madreporowych (podrząd Refertina), które charakteryzują się małymi stożkowatymi szkieletami…
Czytaj dalejRodzina Turbinolidae to grupa osobniczych koralowców madreporowych (podrząd Refertina), które charakteryzują się małymi stożkowatymi szkieletami…
Czytaj dalejMinerały biogeniczne (biominerały) różnią się pod względem struktury i składu biogeochemicznego od swoich abiotycznych odpowiedników.
Czytaj dalejPierwsze monograficzne opracowanie kilkudziesięciu taksonów liliowców (w tym jednego nowego gatunku) z osadów jurajskich i kredowych Afryki i Azji (południowa Tetyda).
Czytaj dalejLiliowce łodygowe żyją dziś wyłącznie na znacznych głębokościach, jednak w przeszłości geologicznej powszechnie zamieszkiwały środowiska płytkomorskie.
Czytaj dalejFauna składa się głównie z małży chemosymbiotycznych.
Czytaj dalejMiędzynarodowy zespół badawczy przeanalizował morfologię funkcjonalną szyi i paleoekologię późnokredowego ssaka wyższego Zalambdalestes lechei z Mongolii.
Czytaj dalejMiksozaury były grupą ichtiozaurów ze środkowego triasu.
Czytaj dalejMyślą przewodnią zaprezentowanego przez Instytut Paleobiologii PAN programu było hasło “Nie do wiary!”.
Czytaj dalejCechy molekularne oraz kombinacja cech makromorfologicznych są podstawą wydzielenia rodzajów Stephanocyathus, Vaughanella i zapewne Ericiocyathus w nową rodzinę Stephanocyathidae.
Czytaj dalej184 lata temu w osadach triasu Szkocji odkryto małą kość…
Czytaj dalej