Z tatą na dinozaury

Z tatą na dinozaury

Książka, której narratorem jest ojciec czteroipółletniego zafascynowanego dinozaurami chłopca, Jacka, opowiada o świecie skamieniałości. Wraz z tatą, Jackiem i kilkorgiem innych bohaterów odwiedzamy przeróżne instytucje związane z paleontologią. Każdy rozdział opatrzony jest lokalizacją, w której odbywa się przygoda, i metryczką z miejscem, czasem występowania i nazwą organizmu, który jest tematem przewodnim.
Ciekawe jest to, że wraz z bohaterami książki przenosimy się do różnych istniejących w rzeczywistości miejsc związanych z paleontologią i skamieniałościami, tj. do Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk (Warszawa) czy na stanowisko paleontologiczne Owadów-Brzezinki (Góry Świętokrzyskie).
 
Przewodnikami po świecie skamieniałości są również realne osoby, m.in. pracownicy Instytutu Paleobiologii PAN i naukowcy związani z paleontologicznymi parkami tematycznymi.
 
Poza ogólną wiedzą na temat skamieniałości znajdowanych w poszczególnych instytucjach muzealnych, geoparkach czy na stanowiskach paleontologicznych, książka porusza ciekawe zagadnienia z zakresu tego jak wygląda praca paleontologa, co właściwie widzimy w muzeach i jaką drogę przechodzą eksponatymuzealne zanim trafią do gablot; wyjaśnione są tu m.in. pojęcia czasu geologicznego, fosylizacji oraz profilu geologicznego. Wbrew tytułowi, w książce opisane zostały nie tylko najciekawsze odkrycia paleontologiczne z dziedziny dinozaurologii dokonane przez polskich naukowców, ale także dotyczące wielu innych równie fascynujących organizmów, takich jak gąbki, wężowidła czy amonity. Opowieść skonstruowana jest tak, aby można było ją czytać po kawałku, np. po jednym rozdziale, bo każdy z nich to osobna przygoda. Już najmłodsi entuzjaści dinozaurów, ale także ci starsi, znajdą tu sporo informacji i ciekawostek paleontologicznych.
 
Najlepsze jest w tym to, że właściwie każde z miejsc opisanych w książce możecie odwiedzić ze swoimi dziećmi i przeżyć swoje własne przygody paleontologiczne!
 
Książka, opatrzona przepięknymi i zabawnymi ilustracjami Tomasza Samojlika, ukazała się w 2017 roku nakładem wydawnictwa Multico.