Skanowanie 3D tarbozaura

Ci, którzy odwiedzili Muzeum Ewolucji w ostatni weekend, czyli 15 i 16 maja 2021  r., zobaczyli nagi stelaż i oryginalne, skamieniałe kości tarbozaura rozłożone na podłodze w sali.

Od dwóch tygodni w Muzeum Ewolucji trwają prace przy skanowaniu 3D szkieletu naszego tarbozaura. 🦖🦾💪🔧‼️

Szkielet został rozmontowany i zdjęty ze stalowego stelażu. Nie był ruszany od trzydziestu pięciu lat, więc była obawa, że skamieniałe kości mogą ulec uszkodzeniu – są delikatne i bardzo kruche. Na szczęście cała operacja udała się bez większych strat, a niewielkie uszkodzenia zostały naprawione. Następnie, kość po kości, szkielet został zeskanowany specjalną aparaturą. Teraz kości są z powrotem montowane na stelażu, co wymaga jeszcze więcej uwagi i ostrożności.

Skany są opracowywane przez naszych paleontologów i wkrótce będziemy mieć tarbozaura zapisanego w technologii 3D!

Skanowanie i opracowanie naukowe: Tomasz Szczygielski i Justyna Słowiak
Demontaż: Michał Andziak i Adam Zaremba