Na co chorowały wymarłe zwierzęta?

Na nowej, niewielkiej wystawie czasowej, można obejrzeć zmienione chorobowo kości wymarłych zwierząt i dowiedzieć się jakimi metodami bada się pacjentów nieżyjących od milionów lat.

Na ekspozycji wystawiono m.in. skamieniałe kości przedstawiające najstarszy zapis kopalny gruźlicy sprzed 245 mln lat. Chorował na nią triasowy gad morski Proneusticosaurus silesiacus (Guzki gruźlicowe na kościach, obrazek obok).

Można też zobaczyć szczątki dinozaura Gobihadros mongoliensis, którego kości wskazują na podeszły wiek i dowiedzieć się jak starzały się dinozaury.

Wystawa została otwarta przy okazji publikacji wyników badań nad starzeniem się dinozaurów w Scientific Reports (https://www.nature.com/articles/s41598-021-91366-1).

Wystawę merytorycznie przygotowali: Justyna Słowiak i Tomasz Szczygielski (Instytut Paleobiolofgii PAN) oraz Dawid Surmik (Uniwersytet Śląski).

gruzlica na kosciach
Fot. D. Surmik
Rekonstrukcja starego i chorego Gobihadros mongoliensis, rys. A. Kapuścińska

Wystawę otwarto po konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Ewolucji 11.06.2021 r., dotyczącej publikacji:

Słowiak, J., Szczygielski, T., Rothschild, B. M., & Surmik, D. (2021). Dinosaur senescence: a hadrosauroid with age-related diseases brings a new perspective of “old” dinosaurs. Scientific Reports, 11(1), 1-12.